Jak si bylinky užívat?

Jaké jsou formy podání léčivých bylin v TČM už víme, ale jak se připravují či užívají?

Odvar - "pytlík"

1. Obsah sáčku je jednou dávkou.
Pozor, odvar by neměl přijít do kontaktu s kovem!
2. Odvar je ideálně vstřebatelný mírně teplý, proto ho ohřejte ve vodní lázni, (zásadně ne v mikrovlnné troubě). Nejjednodušší je vložit neotevřený sáček do nádoby a přelít horkou vodou z varné konvice a nechat ho v lázni cca 2 min. Pak stačí vodu slít, sáček v růžku opatrně nastřihnout (pozor, vakuum!), vylít do hrníčku a vypít. Dobrá rada, připravte si vlažnou vodu na zapití!


Příprava granulek "prášek"

1. Součástí balení je 1 denní dávka odměřená v bylinkárně, doporučujeme si jí odměřit např. na vlastní lžičku nebo jinou odměrku, aby užívané množství bylo vždy stejné.
2. Dávku vsypeme do skleničky a přelijeme horkou vodou, tak aby se granulát co nejvíce rozpustil. Nejmenší možné množství vody, které stačí k rozpuštění granulátu, je obvykle 0,05l, u dětských dávek i méně. Tekutinu po té vypijeme.
3. U dětských pacientů je možné tekutinu smíchat s jiným nápojem, tak aby ji dítě vypilo nebo mu co nejmenší množství tekutiny podáváme na lžičce, případně injekční stříkačkou. Pokud tento způsob podávání nevyhovuje je možné vmíchat granulát bez rozpouštění do lžičky kaše či přesnídávky, kterou dítě spolkne nebo použít lžičku medu.

Užívaní tablet nebo wanů

Tablety a wany se užívají jako ostatní bylinné přípravky minimálně 15 minut před jídlem nebo 60 minut po jídle v množství předepsaném terapeutem, zapíjí se dostatečným množstvím vody.

Příprava sušené bylinné směsi - "Tangu"

1. Čínské byliny nesmí dle tradičních návodů přijít do styku s kovem, je nutné použít konvici z varného skla, umělohmotné sítko.
2. Obsah sáčku vysypte do konvice a zalijte 600ml studené vody a nechte 15 minut louhovat.
3. Po té nálev přiveďte rychle k varu, ztlumte a na mírném ohni vařte 20 minut. V průběhu varu již nedolévejte vodu!
4. Po 20 minutách slijte, 1. nálev je hotov, optimální množství je 100-150ml tekutiny. Byliny uschovejte na 2. nálev (max. 12-24 hod) nebo rovnou pokračujte v přípravě 2. nálevu a uschovejte již hotový 2. nálev (max. 12-24hod).
5. Ty samé byliny přelijte opět studenou vodou, tentokrát bez luhování, rychle přiveďte k varu, var ztlumte a vařte na mírném ohni 30 minut. Po té byliny slijte a 2. nálev je hotov.
6. Ideálním postupem je po přípravě obou nálevů, nálevy smíchat a rozdělit na dva díly. Pokud tento způsob přípravy nestíháte, nevadí, 1. nálev je pak vždy o něco silnější než 2. nálev.
7. V případě potřeby mohu zvolit do směsi byliny s odlišnou přípravou, v takovém případě jsou v pytlíčku zvlášť a k "tangu" je připojen popis dalšího postupu - některé byliny se předváří zvlášť, aby celková doba varu byla delší nebo se naopak přidávají jen na několik posledních minut do odvaru.