Játra z pohledu čínské medicíny

Játra jsou v čínské medicíně považována za hlavní orgán, který spravuje průchodnost drah. Vývodem jater jsou oči a z tkání jim přináleží šlachy. Stav jater se vybarvuje na nehtech.

Játra zprůchodňují dráhy

Játra jsou takový policista na dálnici, který dohlíží na to, aby doprava volně plynula a nevznikaly zácpy. Touto funkcí zajišťují transport krve, Qi, živin a tělesných tekutin. Jenom tehdy je-li zachována průchodnost všemi směry (nahoru, dolu, dovnitř, ven), může správně proudit Qi.

Regulují emoce

Je-li narušena zprůchodňovací funkce jater, promítá se to i do psychického stavu člověka. Pokud bude zácpa na čtyřproudové silnici, projeví se to naštváním všech lidí a zvýšenou teplotou v dané oblasti. Stejně tak se děje v těle, průtok energie Qi je nedostatečný a to způsobuje stavy tlaku na hrudi, bolest v podžebří, nechutenství. Na psychické rovině se jedná o stavy hněvu, deprese, negativismu, plačtivosti, vzdychání, přecitlivělosti.

Nebo si představme, že na průjezdné dálnici se otevřou další dva pruhy, průchodnost je naopak nadměrná. Řidiči mezi sebou soupeří v rychlosti, nebo testují rychlost svého vozu. To v těle vede k nadměrnému stoupání yangové Qi a klinicky se to projevuje podrážděností, hněvivostí až stavy agrese. Časté jsou i potíže s usínáním, či bolest hlavy.

Játra jsou vysoce ceněna v problematice psychiky, proto jsou nazývána "vrchním velitelem". Zodpovídají za úmysly a rozhodnutí.

Podpora trávení

Játra harmonizují stoupání a klesání Qi sleziny a žaludku. Správu trávení a separace Qi z potravy zajišťují slezina a žaludek. Játra jsou potřebná opět pro svou zprůchodňovací funkci. Pokud je v těle disharmonie mezi těmito třemi orgány může nastat situace, že játra "napadají" žaludek, či slezinu. To se poté projeví stavy říhání, pocitům tlaku v žaludku, zvracení. U sleziny je to pak manifestováno nadýmáním či urgentními průjmy.

Skladiště krve

Pokud je organismus v klidu, pak játra stáhnou krev k sobě a v případě že je člověk burcován k nějakému výkonu, pak jsou to opět játra, která vypustí větší množství krve do oběhu.

Vývodem jater jsou oči, projevují se na nehtech a napojeny jsou na šlachy

Velká důležitost jater spočívá v neustálém svlažování, omývání a živení očí i šlach krví. Bez svlažování by oči byly suché, pálivé. Člověk by mohl mít horší vidění a světloplachost. Stejně tak šlachy by nebyly pevné a pružné. Nehty třepivé, lámavé a tenké. Díky kvalitě šlach, očí a nehtů, lze soudit o kvalitě stavu jater.