Element ohně
Energie ohně je yangová, expanzivní. Je teplá, a proto se podílí na zdroji tepla v těle.
Tak jako oheň šlehá své plameny nahoru k nebi, tak i tento náš filozofický oheň v těle jde svým působením do horních partií těla. Qi ohně vniká do srdce a vychází ušima. V tradiční čínské medicíně je srdce považováno za příbytek našeho Shen, tedy CÍSAŘE. Zdraví mysli a těla tedy závisí na zdraví srdce. Jestliže oheň srdce hoří přílišným horkem, "plameny" plápolají vzhůru a z toho plyne zarudnutí tváře, bolest hlavy, bolest v krku, krvácení dásní, abscesy v ústech a krví podlité oči.
"Nadměrný oheň (nebo žár) vede k poruchám trávení, zácpě, a stagnaci krve. Tento stav může být zmírněný posílením vody, což je prvek, který potlačuje oheň."
Zhao, Ellis, Léčivá čínská kuchyně
"Utajená přítomnost ohně (v dalších prvcích) je takováto: když je provrtáváno dřevo, objeví se, když se udeří na kov, objeví se, o ohni ve vodě lidé ani většinou nevědí, a přitom olej může rodit oheň, líh může rodit oheň, za velkého deště se rodí blesky a z vlhkosti také může vzniknout horkost. Oheň představuje základ pro tvorbu yangu, i když zdánlivě nemá žádný tvar, ve skutečnosti není místa, kde by nebyl přítomen. Nic z toho, co je produktem transformace Qi, by se bez ohně nemohlo zrodit. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat oheň.
Čang Ťie-Pin, Lej-Ťing Tchu-I Fu, Lei Ťing Fui
Léto, které se vyznačuje elementem ohně, nám dává zakusit slunečních paprsků. Příroda je ve svém rozpuku, všechno hraje barvami a vůní, jsou teplé dny i noci. Dozrávají plodiny. Dny jsou delší než noci a proto si leckdy dovolíme jít spát daleko déle, než je tomu v jiných ročních obdobích.
Letní energie je nejteplejší, nejvíc aktivní a dostává se ze středu do všech stran. Energii nemáme uvnitř, ale na povrchu těla. Snadno se tedy podchladíme třeba po snědení zmrzliny či vypití nápoje s ledem. Zrovna tak si ale musíme dávat pozor na nadbytečné zahřívání zevnitř v období velkého horka.
Dietetika ohně
Je to nejteplejší období v roce a proto by i naše strava měla být úměrně tomu upravena. V tomto období je větší náročnost na tekutiny, proto je nezbytné hlídat si pitný režim. Trendem této doby je letní grilování, což z pohledu tradiční čínské medicíny není úplně šťastné. Je to období největšího žáru, největší aktivity slunce, která je ještě posílena rozžhavenými uhlíky grilu. Proto pro jedince s nadměrnou horkostí v těle, je grilování či jiné úpravy na ohni ne zcela ideální. Vhodné je doplnit grilované jídlo čerstvým ledovým či římským salátem, okurkou či zeleninou.
Žádoucí je i omezená konzumace kávy. V létě nám hrozí i vysušení tekutin, prevencí jsou potraviny, které jsou osvěžující a zároveň hořké. Čekanka, rukola, pampeliška, grapefruit.
Léto je spojeno se zvýšeným pocením, proto bychom měli přijímat potraviny, které budou vodu zadržovat a tvořit - rajčata, okurky, bobuloviny, kompoty, blanšírovaná zelenina, klíčky, ovocné čaje.
Během léta nejíme mnoho masa, které má tendenci zahřívat, ale preferujeme spíše lehké potraviny - amarant, quinoa, ječmen, rýže či mungo fazolky. Jídlo lze doplnit o semínka - len, sezam, tykev, slunečnice, mandle, ořechy - lískové, vlašské.