Sexuální energie z pohledu TČM


Nadměrnou ejakulací u mužů mohou být ovlivněny ledviny, neboť sperma je tekutina ledvin. Proto se doporučuje sexuální aktivita, která nevyvrcholí ejakulací. Nadmíra je diskutabilní, protože závisí na mnoha faktorech. Obecně lze říci, že pokud je jedinec zdravý, platí tento výpočet. 


Vydělení věku muže pěti (př. 40 let : 5 = 8, tedy jednou za 8 dní)
VĚK / 5 = jednou za VÝSLEDEK dní


U žen je to jiné než u mužů. U žen odpovídá spermatu menstruační krev. Ženám tedy sexuální aktivita a orgazmus ledviny téměř neoslabují. U žen by srovnatelné oslabení ledvin mohla způsobit přílišná ztráta krve po porodu či silná měsíční menstruace.

Sexuální touha a výkonost se u jednotlivých mužů značně liší a žádná poučka neplatí stejně pro všechny. Xu Ling -Tai hlásal přirozenost a sex jen tehdy, pokud muž cítí opravdovou touhu.

Co se týká sexuálního aktu a ročního období, tak nejméně vhodným obdobím je zima. Zima je, jak bylo v předešlých článcích řečeno, období ledvin a ty potřebují v zimě doplňovat a nabrat sílu.

"Na jaře může člověk ztrácet jing jednou za pár dní, v létě a na podzim dvakrát do měsíce, ale v zimě jing dobře uzamkněte a nevydávejte ji. Tao nebes spočívá v uskladnění yangu v období zimy. Pokud se tím dokážeme řídit, budeme žít dlouho."

Avšak pánové jásejte. Důležité je poznamenat, že tato pravidla platí pouze pro sex s ejakulací. Sex bez ejakulace je možno míti častěji, bez poškození esence.